Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
07.04.2011 21:10 - Дванадесет пъти по-голям данък сгради дължат фирми заради законова промяна
Автор: borsi Категория: Новини   
Прочетен: 2252 Коментари: 1 Гласове:
6

Последна промяна: 07.04.2011 21:16

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

Дванадесет пъти по-голям данък сгради дължат работодатели за 2011 г. в сравнение с миналата година. Работодатели предупреждават за възможни фалити и разпродажби на безценица.

Шоковото увеличение е последицата от промените в Закона за местните данъци и такси, но изправя бизнеса пред невъзможност да оцелява, коментира Васил Велев, председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България
По думите му предприятия, които притежават недвижима собственост, ще бъдат принудени да работят месеци наред единствено, за да платят данък сгради.
Според  Велев  драстично ще спадне стопанската активност, ще се стигне до несъстоятелност, масови фалити, спиране на дейността, разпродажби на безценица.
Промяната в Закона за местните данъци и такси, която влезе в сила от 1 януари 2011 г., доведе до огромно, несъразмерно повишение на дължимия данък спрямо миналогодишните равнища. Средното увеличение за индустрията е близо три пъти. Това са непредвидени, а на много места необосновани разходи, обобщава Васил Велев.
В Асоциацията на индустриалния капитал в България са постъпили десетки сигнали за неблагоприятни за бизнеса обстоятелства вследствие на увеличените данъци.

Асоциацията е алармирала Бюджетната комисия на Народното събрание за ситуацията.

Източник: www.investor.bg

Според управляващата партия и евросубсидиите са приход и затова трябва да се дължи данък за получените от ЕС пари. Разбира се  всичко това  се калкулира в цените на стоките. Местните храните и стоки пак на горе, докато управляващата от 22 г. шайка мошеници обяснява как повишението в цените било идвало от вън.
Здравей внос, здравей стагфлация, здравей безработица

Както каза днес една позната, нито работник да си в тази страна, нито работодател.
 

image

FOREX (ФОРЕКС), АКЦИИ, ФЮЧЪРСИ



Гласувай:
6



1. borsi - Десетки училища са пред фалит заради рекордни местни данъци
11.04.2011 14:12
Десетки училища са пред фалит заради рекордни местни данъци

Никой не е предвидил пари в бюджета за изпълнението на последните промени в данъчните закони
ТАНЯ ПЕТРОВА
След като изненада фирмите с драстичен скок на местните данъци и такси, държавата шокира с рекордни сметки училищата и културните институции. Десетки учебни заведения и други институции, настанени в общински и държавни сгради, са получили бележки, че дължат петцифрени суми за такса смет и данък сгради, а разходите за това не са планирани в бюджетите им.

Проблемът идва от поредната недомислена поправка в закона за местните данъци и такси, която се прилага избирателно от общините и взривява справедливостта във финансирането на институциите.

За рекордни суми за такса смет и данък сгради вече сигнализираха директори на училища във Велико Търново, Пловдив, Русе, Белене. По данни на местната управа училищата във Велико Търново дължат за такса смет общо 460 000 лв. Най-голямото училище - СОУ "Емилиян Станев", трябва да плати 67 000 лв., за останалите училища сумите надхвърлят 40 000 лв. Отделно от такса смет училищата във Велико Търново тази година за пръв път бяха обложени и с данък сгради.

Сметките си за данък сгради и смет отказват да платят и училищата в Пловдив. По данни на регионалния синдикат на "Подкрепа" дължимите суми за таксата и данъка стигат до 50 000 лв. за училище. Пред пловдивски медии директорката на СОУ "К. Величков" Ели Атанасова обяви, че дължи 47 000 лева за 2011 г. Атанасова се оплака, че учебното й заведение е застигнато и от друго хрумване на законодателя - да смени начина на определяне на данъчните оценки на имотите на предприятията. Законодателят реши тези имоти задължително да се облагат върху по-високата от две основни - отчетната им стойност или данъчната им оценка. За училище "К. Величков" в Пловдив според директорката това се равнява на увеличение на данъчната оценка от 350 000 на 7.5 млн. лв. Рекордни суми за смет и данък сгради бяха отчетени и в други общини като Русе и Белене, които бяха принудени в крак да променят наредбите си за местните такси. По данни на Синдиката на българските учители данък сгради и такса смет е решила да събира и общината в Добрич.

В същото време големи градове като София, Варна, Благоевград не се оплакаха. Проверка на "Сега" показа, че училищата в тях не плащат нито данък сгради, нито такса смет. Това не се дължи на по-добра местна политика, а на поредната противоречива поправка в закона за местните данъци и такси, която се спазва в част от общините и се нарушава в останалите.

До края на миналата година законът изрично предвиждаше, че държавата и общините не дължат данък сгради за имотите, които са публична собственост. По същата логика местните управи освобождаваха от такса смет имотите, които са публична общинска собственост, каквито са общинските училища, но събираха такса смет за държавните имоти. Депутатите са успели да въведат пълен хаос в тези разпоредби - след тяхната намеса в закона има два противоположни текста. Единият задължава всички институции, на които са прехвърлени за управление държавни и общински имоти, да плащат и данък сгради, и такса смет. Другият освобождава от данък сгради общините и държавата за техните имоти. Това дава основание на част на общините да не събират данък от училища, читалища, молитвени домове, а на други - да започнат да прибират пари.

За такса смет обаче няма никаква възможност за тълкуване - там изрично е записано, че институциите, които управляват публични имоти, се задължават да я плащат. Тук все пак има вратичка - общините имат право да освобождават отделни категории от такса смет, но това трябва да стане до края на предходната година. Т.е. за тази година не може да се направи подобно изключение.

Някои общини като Велико Търново и Пловдив буквално са преписали тези разпоредби - и в наредбата за данъците, и в наредбата за местните такси, и облагат и училища и културни институции и с двете суми. Други общини като Благоевград и София изобщо не са променили наредбите за такса смет и само са дописали наредбите за данъците, без да ги прилагат на практика.

"Получихме много сигнали за такса смет и данък сгради. В някои училища разходите за покриването на тези сметки ще изконсумират до 20% от годишния бюджет на училището. Това унищожава логиката на делегираните бюджети и схемата на финансиране на училищата на база брой ученици. При такава разнопосочна практика на общините справедливостта на финансирането се нарушава", коментира главният секретар на МОМН Красимир Вълчев. Директори също се оплакаха, че за да покрият разходите по новите сметки, трябва да свиват бюджетите за заплати. От просветното министерство са потърсили среща с финансовото, за да се търси изход от проблема за т.г. и да се помисли за нова законова регламентация.

"Внесли сме искане или издръжката на едно дете да бъде увеличена, за да покрива и тези разходи, или в закона изрично да бъде записано, че училищата не дължат данък сгради и такса смет", коментира шефката на СБУ Янка Такева. Тя добави, че това са непосилни сметки за училища с относително малки бюджети и ако проблемът не бъде решен, те наистина ще изчерпят средствата си много преди края на годината.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: borsi
Категория: Бизнес
Прочетен: 6022983
Постинги: 957
Коментари: 3981
Гласове: 7086
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930